← Üniversiteler

Akdeniz Üniversitesi Taban Puanları 2026

Devlet üniversitesi · Antalya

Program sayısı191
Toplam kontenjan7.712
En iyi taban sırası2.749

SAY puan türü · 38 program

ProgramTaban sırasıTaban puanıKontenjan
Tıp7.022520.72300
Diş Hekimliği24.464493.6875
Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği (İngilizce)48.214466.3830
Elektrik-Elektronik Mühendisliği56.690457.3560
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)58.483455.4680
Makine Mühendisliği79.451433.9660
Hemşirelik83.872429.67180
Mimarlık110.598405.2340
Hemşirelik117.616399.4525
İnşaat Mühendisliği134.663386.0640
İlköğretim Matematik Öğretmenliği153.669372.6130
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon154.735371.9430
Beslenme ve Diyetetik160.764368.0430
Kimya169.067362.7420
Gıda Mühendisliği180.979355.6240
Bitki Koruma181.523355.3330
Matematik184.320353.7350
İç Mimarlık200.924344.8641
Çevre Mühendisliği227.359332.1825
Uzay Bilimleri ve Teknolojileri242.614325.5427
Jeoloji Mühendisliği254.643320.6120
Biyoloji259.887318.5140
Fizik260.925318.1025
Bahçe Bitkileri266.253316.0130
Peyzaj Mimarlığı272.382313.6835
Şehir ve Bölge Planlama292.331306.4230
Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği293.959305.8725
Kimya (KKTC Uyruklu)297.011304.811
Gerontoloji304.627302.2840
Tarla Bitkileri320.555297.1530
Tarımsal Biyoteknoloji324.326296.0030
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme331.448293.8430
Matematik (KKTC Uyruklu)345.411289.801
Su Ürünleri Mühendisliği383.855279.6135
Tarımsal Yapılar ve Sulama395.940276.7135
Fizik (KKTC Uyruklu)400.112275.731
Zootekni407.658273.9830
Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği (KKTC Uyruklu)601.631240.141

EA puan türü · 29 program

ProgramTaban sırasıTaban puanıKontenjan
Hukuk8.102439.15100
Yönetim Bilişim Sistemleri40.992401.3655
Psikoloji41.708400.8745
Sınıf Öğretmenliği52.172393.9735
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık71.382382.9930
Yönetim Bilişim Sistemleri91.165373.0430
İşletme128.773357.1260
Uluslararası Ticaret ve Lojistik131.553356.0850
Uluslararası İlişkiler142.722352.0530
İktisat148.180350.1360
Denizcilik İşletmeleri Yönetimi149.612349.6350
Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce)164.247344.7020
Maliye168.701343.3150
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi172.202342.1960
Turizm İşletmeciliği192.463336.1840
Ekonometri197.786334.6940
Çocuk Gelişimi205.702332.5425
Finans ve Bankacılık210.502331.3050
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri213.117330.6340
Sosyal Hizmet267.014318.0950
Sosyoloji270.421317.3640
Tarım Ekonomisi277.098316.0230
Ekonomi ve Finans320.620307.6430
Arkeoloji346.192303.0930
Turizm İşletmeciliği352.239302.0640
Felsefe393.728295.3535
Turizm İşletmeciliği394.580295.2230
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (KKTC Uyruklu)736.815253.861
Ekonometri (KKTC Uyruklu)937.695234.871

SÖZ puan türü · 18 program

ProgramTaban sırasıTaban puanıKontenjan
Özel Eğitim Öğretmenliği2.749438.1230
Gastronomi ve Mutfak Sanatları4.330428.7530
Okul Öncesi Öğretmenliği7.970415.5330
Gastronomi ve Mutfak Sanatları14.925400.8640
Türkçe Öğretmenliği21.778391.1850
Tarih36.495376.5730
Radyo, Televizyon ve Sinema42.037372.2636
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği43.545371.1630
Halkla İlişkiler ve Tanıtım51.920365.6140
Türk Dili ve Edebiyatı59.311361.2930
Reklamcılık73.505354.0859
Gazetecilik87.512347.9240
Coğrafya89.398347.1340
Sanat Tarihi91.649346.2530
Rekreasyon Yönetimi97.777343.8430
İlahiyat157.977325.17100
İlahiyat (M.T.O.K.)199.756315.0111
Rekreasyon Yönetimi215.227311.6540

DİL puan türü · 10 program

TYT puan türü · 96 program

ProgramTaban sırasıTaban puanıKontenjan
İlk ve Acil Yardım194.491399.2236
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri200.604397.2830
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik288.774373.7530
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri294.511372.4743
Fizyoterapi312.397368.5030
Bilgisayar Programcılığı335.832363.6450
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği356.896359.5835
Radyoterapi376.085356.1020
Robotik ve Yapay Zeka387.857354.0460
Diyaliz392.277353.2850
Elektrik407.575350.7355
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik432.005346.8360
Çocuk Gelişimi433.450346.6127
Turizm ve Otel İşletmeciliği448.904344.2930
Makine462.749342.2250
Otomotiv Teknolojisi467.529341.5130
İnşaat Teknolojisi488.575338.5440
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi497.608337.3035
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi509.156335.7245
Bankacılık ve Sigortacılık510.308335.5730
Yaşlı Bakımı512.251335.3130
Optisyenlik516.638334.7250
Elektronik Teknolojisi529.812332.9950
Harita ve Kadastro536.615332.1430
Aşçılık541.366331.5160
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları544.680331.0927
Bilgisayar Programcılığı562.154328.9460
İşletme Yönetimi569.802328.0135
Sosyal Hizmetler594.171325.0840
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik603.790323.9730
Deniz ve Liman İşletmeciliği618.303322.3035
Turizm ve Seyahat Hizmetleri620.751322.0430
Çocuk Gelişimi640.590319.8336
Elektronik Haberleşme Teknolojisi641.916319.6850
Turizm ve Otel İşletmeciliği647.258319.1030
Aşçılık648.382318.9770
Pazarlama666.197317.0730
Çocuk Gelişimi671.311316.5232
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği686.708314.9250
Ofis Teknolojileri ve Veri Yönetimi697.406313.8135
Medya ve İletişim698.915313.6690
Bilgisayar Programcılığı701.281313.4255
Sağlık Kurumları İşletmeciliği714.851312.0535
Pastacılık ve Ekmekçilik723.405311.2030
Yapı Denetimi733.356310.2150
Halkla İlişkiler ve Tanıtım734.733310.0880
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi745.674309.0040
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları747.948308.7827
Turist Rehberliği765.754307.0980
Turizm ve Otel İşletmeciliği767.154306.9530
Gıda Teknolojisi772.382306.4635
Turizm ve Seyahat Hizmetleri787.958305.0225
Grafik Tasarımı789.627304.8660
Organik Tarım796.467304.2360
Dış Ticaret799.339303.9640
Çağrı Merkezi Hizmetleri806.976303.2760
Özel Güvenlik ve Koruma809.194303.0755
Çevre Koruma ve Kontrol819.197302.1745
Coğrafi Bilgi Sistemleri822.880301.8450
Turizm ve Otel İşletmeciliği835.473300.7130
İşletme Yönetimi838.632300.4335
Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi856.237298.8940
Mimari Restorasyon861.360298.4445
Moda Tasarımı869.129297.7640
İlk ve Acil Yardım (KKTC Uyruklu)876.322297.131
Bilgisayar Programcılığı891.405295.8550
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları924.629293.0527
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uzaktan Öğretim)944.751291.3685
Pazarlama974.455288.9140
Bilgisayar Programcılığı (KKTC Uyruklu)976.695288.721
Elektronik Teknolojisi980.226288.4340
Halkla İlişkiler ve Tanıtım990.882287.5660
Sahne ve Dekor Tasarımı1.011.188285.9625
İşletme Yönetimi1.017.425285.4535
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları1.017.653285.4327
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları1.026.418284.7527
Elektronik Haberleşme Teknolojisi1.035.483284.0235
İşletme Yönetimi1.105.512278.5335
Organik Tarım1.132.132276.5140
Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği1.133.695276.3930
İkram Hizmetleri1.142.284275.7545
Pazarlama1.149.352275.2125
Bahçe Tarımı1.150.200275.1540
Elektrikli Cihaz Teknolojisi1.172.194273.4930
Tekstil Teknolojisi1.176.753273.1530
Geleneksel El Sanatları1.195.355271.7530
Çim Alan Tesisi ve Yönetimi1.273.895266.0130
Seracılık1.275.999265.8640
Bahçe Tarımı1.306.342263.6735
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler1.331.857261.8430
Bahçe Tarımı1.375.426258.7235
Mantarcılık1.410.216256.2625
Tarım Makineleri ve Teknolojileri1.420.186255.5535
Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi1.433.915254.5725
Bahçe Tarımı1.442.843253.9430
Seracılık1.460.783252.6830

Veriler YÖK Atlas kaynaklıdır. Taban sırası, programa son yerleşen adayın başarı sırasıdır; küçük sıra daha rekabetçi demektir.